۱۳۸۹ شهریور ۵, جمعه

گزارشی از بنیاد فرهنگ ایران در استرالیا

گزارشی از بنیاد فرهنگ ایران در استرالیا

* نخست شهریورگان خجسته و همایون باد
هم چنین پنجم شهریور ماه زادروز تولد دانشمند گرامی رازی و روز دارو سازی بر همگان نیز خجسته باد
فرزانه ی گرانمایه و دوست بسیار ارجمندم امید عطایی فرد با درود و آفرین و آرزوی دیرزیوی و شادزیوی .
از چندی پیش یک رشته همکاریهای بسیارکارآمد فرهنگی میان بنیاد فرهنگ ایران در استرالیا و بنیاد آریانا به سرپرستی فرزانه ی گرانمایه کدبان علی نظری که در کالیفرنیا زندگی می کند و دستی دراز در استان بلخ دارد آغاز گردید و دستاوردهای بسیار خوبی در پی آورد. برجی سه پایه به نشان پیوندهای فرهنگی میان سه تیره ایرانی –افغانی و تاجیک در شهر مزار شریف برافراشته شد.
 پایه های این سه ستون در پایین جدا از هم ولی در بالا بهم پیوسته اند که نشان همبستگی فرهنگی میان این سه تیره ی آریایی پارسی زبان است.
 درهمان شهر دیواری بنام دیوار فرهیختگان برپا گردید که سیمای برخی از بزرگان ایران مانند:
 زرتشت – گشتاسب - جاماسب – فردوسی – رودکی سمرقندی – مولوی بلخی و دیگران بر روی آن دیده می شود.
 باز در همان شهر خیابانی به نام زرتشت – خیابان دیگری بنام پوروچیستا (کوچکترین دخترزرتشت) – خیابانی بنام جاماسب و خیابان دیگری بنام فردوسی نامگذاری شدند.
 اینگونه نامگذاری خیابانها در افغانستان را که در زیر ستم طالبان دست و پامی زند با آنگونه نامگذاری خیابانها در ایران
( مانند یزید ابن مهلب) باید در کنار هم گذاشت تا ارج این کار دانسته بشود.

 درپی پیوند های فرهنگی ما با دولت تاجیکستان و دانشگاه تاجیک در راستای گرامیداشت کوروش بزرگ، رییس جمهور تاجیکستان شهری را ( کوروش کده ) نامگذاری کردند و پیامی برای بنیاد فرستادند که بهتر است بجای فرستادن تندیس 5 متری کوروش بزرگ که بسیارسنگین و پر هزینه خواهد بود، هزینه ی ساخت و پرداخت آن را ما فراهم کنیم تا این تندیس به دست هنرمندان تاجیک و با سنگ تاجیکستان ساخته و در شهر کوروشکده بر افراشته شود، این کار بزودی انجام خواهد گرفت.

دانشگاه بین الملی کوروش بزرگ  از راه ماهواره های تلویزیونی و رادیوهای موج کوتاه و بلند و Hot Bird خوان دانش را در سراسرجهان فراروی جویندگان دانش خواهد گذاشت تا به نبردی سرنوشت ساز با اهریمن بی دانشی بر خیزند. زبان این دانشگاه پارسی و انگلیسی خواهد بود و در آینده ای نزدیک می توان از زبانهای عربی و هندی نیز بهره گرفت.

گشایش رسمی دانشگاه کوروش بزرگ در روز بیست و نهم اکتبر امسال خواهد بود، از آنجاکه زمان زیادی تا آن روز برجای نمانده نمی توان بلندپایگان جهان را به میهمانی آیین گشایش دانشگاه فراخواند، این کار را به سال آینده و سالهای پس از آن که سالگرد گشایش دانشگاه کوروش بزرگ خواهد بود واخواهیم گذاشت ، امسال به یک میهمانی ساده در شهر لوس آنجلس در پیشگاه تنی چند از بلندپایگان ایرانی و آمریکایی بسنده خواهیم کرد، از سال آینده همه ساله روز بیست و نهم اکتبر را نه تنها بنام ( روز کوروش بزرگ ) بلکه بنام «سالگردگشایش دانشگاه بین الملی دانشگاه کوروش بزرگ» جشن خواهیم گرفت،

 از هم اکنون کوششی بزرگ را آغاز کرده ایم که در آن جشن به تنی چند از بهترین ها در زمینه های گوناگون جایزه ای بنام «جایزه ی کوروش بزرگ » پیشکش کنیم،جایزه ای که بتواند در ردیف جایزه اسکار و نوبل جا بگیرد.

 کار دیگر نامه هایی است که برای بسیاری از بلند پایگان سیاسی - فرهنگی - و اقتصادی جهان مانند:
 رییس جمهور، کنگره و برخی از بلند پایگان دولت فدرال و دولت های ایالتی آمریکا - دبیر کل سازمان ملل متحد – سازمان یونسکو – نخست وزیر و دولت های فدرال و دولتهای ایالتی استرالیا - کانادا و هندوستان- نخست وزیر و کنگره و دولتهای اروپا و بسیاری از بلندپایگان جهان فرستاده خواهدشد، با این امید که بیاری این جنبش بزرگ فرهنگی برخیزند .

* برای آگاهی شما بد نیست بدانید که استاد احسان یارشاطر بنیادگزاری دانشگاه کوروش بزرگ را کاری بسیار خجسته نامیدند و پیمان همه گونه همکاری بستند...
هومر آبرامیان
برگرفته از:
 تارنگار امید عطائی فرد

این پیام به تاریخ آدینه ناهید شید 5 شهریور ماه 2569 شاهنشاهی برابر با
5 شهریور ماه 1389 شمسی تحمیلی تازی و تازی پرستان نوشته شد.

۱۲ نظر:

 1. سلام.
  من بايد بيام تو رو از بلاگ مسعود پيدا كنم؟
  فيلي شدي يه كلمه نميتوني بگي كجايي دلم هزار راه رفت؟!
  بيمعرفت!
  بابا اصلا آخوند!
  خلاصه راه در رو نداري.من ميام اينجا هم ولت نميكنم!

  پاسخحذف
 2. فرهنگ همیشه بزرگ و آسمانی ایران بزرگ پارسی برای همیشه جاودانه و درهمه جهان و نزد همه جهانیان،بزرگ و ارزشمند و جاودانه بوده وهست و خواهد بود.

  پاسخحذف
 3. دوست عزیز
  مطلب جدیدی درباره ادعای دردآور قطر درباره مالکیت چوگان ایرانی نوشتم.لطفا نظرتو بنویس برام.

  پاسخحذف
 4. اسحق فتحیdani7kel.persianblog.ir۵ شهریور ۱۳۸۹، ساعت ۲۱:۳۲

  بسیار عالی بود سپاسگذارمو البته جای شرمندگی است که کشورهایی مانند تاجیکستان و افغانستان بیش از خود ایران به فرهنگ ایرانی بها میدهند برقرار باشید

  پاسخحذف
 5. سلام
  ممنون كه به يادم بودي
  هميشه خوش خبر باشي
  مطلب جالبي بود

  پاسخحذف
 6. با درود
  باشد تا مردم مثلا ایرانی به خود آیند

  پاسخحذف
 7. حالا ديگه ميري پشت سر ما پيغوم پسغوم ميدي؟مگه من خودم خونه ندارم كه سر كوچه مسعود اينا واسادي داد وبيداد؟!

  بيشتر با ما باش.دوست خوبي برام بودي.بلاگت كتاب نداره ديگه؟!

  پاسخحذف
 8. با درود فراوان
  خبرهای بسیار بسیار خوبی بود ولی حیف که در ایران نیست...

  پاسخحذف
 9. درود نوشین جان
  سپاس از اطلاعاتی که در مورد فعالیت های بنیاد فرهنگ ایران به ما دادی. پیروز باشی دوست عزیزم
  پاینده ایران

  پاسخحذف
 10. جز تاسف چه چیزی میشه گفت؟
  قدر چیزی رو که ما داریم بقیه میدونن و ما دنبال این می دویم که هزار و چهارصدسال پیش چی شده که با عربده توی سر خودمون بزنیم وجیب و شکم یه عده مفت خور رو پر کنیم

  پاسخحذف
 11. درود نوشین عزیز
  مطلب جالبی بود
  به نظر من با فرهنگ سازی می شه مردم را آگاه کرد و خیلی تاثیر مثبتی داره این خکومت هم دقیقا با فرهنگ سازی غلط داره مردم رو از فرهنگ اصیل ایرانیشون جدا میکنه و به فرهنگ عربی روی می یاره.
  ممنون و موفق باشی

  پاسخحذف
 12. درود
  شاد زیوی
  پاینده ایران

  پاسخحذف