۱۳۸۸ مهر ۱۳, دوشنبه

از ایران چه میدانید؟ آغاز تمدن ایرانیان

آغاز تمدن(پادشاهی هوشنگ)

در آغاز مردمان پراكنده می زیستند و پوشش از برگ می ساختند و خورش آنان از گیاه و میوه درختان بود. كیومرث پادشاه نخستین جهان، مردمان را گرد كرد و به فرمان خود درآورد و آئین شاهی را بنیاد گذارد و مردم را به خورش و پوشش بهتر رهبری كرد. سیامك به دست فرزند اهریمن كشته شد و امان نیافت تا در این راه گامی بردارد.هوشنگ : اما هوشنگ پادشاهی هوشمند و بینا دل بود و به آبادانی جهان كمر بست. هوشنگ نخستین كسی بود كه آهن را شناخت و آن را از دل سنگ بیرون آورد. چون بر این فلز گرانمایه دست یافت، پیشه آهنگری را بنیاد گذاشت و تبر و اره و تیشه از آهن ساخت. چون این كار ساخته شد، راه و رسم كشاورزی را آغاز نهاد. نخست به آبیاری گرایید و با كندن جویها آب رودخانه را به دشت و هامون برد. آنگاه بذرافشاندن و كاشتن و درودن را به مردمان اموخت و مردمان كارآمد را به برزگری گذاشت.بدینگونه كار خورش مردم بسامان رسید و هركس توانست در خانه خود نان تهیه كند .در كیش و آیین یزدان پرستی ، هوشنگ پیرو نیای خود كیومرث بود و گرامی داشتن آتش و نیایش آن نیز از زمان هوشنگ آغاز شد ، چه نخست او بود كه آتش را از سنگ پدید آورد .پدیدار شدن آتش : و آن چنان بود كه یك روز هوشنگ با گروهی از یاران خود به سوی كوه می رفت، ناگاه از دور، ماری سیاه رنگ و تیزتاز و هول انگیز پدیدار شد. دو چشم بر سر داشت و از دهانش دود برمی خواست. هوشنگ دلیر و چالاك بود. سنگی برداشت و پیش رفت و آنرا به نیروی تمام، به سوی مار پرتاب كرد. مارپیش از آنكه سنگ به آن برسد، از جا برجست وسنگی كه هوشنگ پرتاب كرده بود، به سنگی دیگر خورد و هردو در هم شكستند و شراره های آتش به اطراف جستن كرد و فروغی رخشنده پدید آمد. هرچند مار كشته نشد اما راز آتش گشوده شد. هوشنگ جهان آفرین را ستایش كرد و گفت:این فروغ، فروغ ایزدی است باید آنرا گرامی بداریم و بدان شاد باشیم.چون شب فرارسید فرمان داد تا به همان گونه شراره از سنگ جهاندند و آتشی بزرگ برپا كردند و به پاس فروغی كه ایزد بر هوشنگ آشكار كرده بودجشن ساختند و شادی كردند.می گویند كه «جشن سده» كه نزد ایرانیان قدیم بسیار گرامی بود و به هنگام آن آتش می افروختند از آن شب به یادگار مانده است.كوشش هوشنگ به اینجا پایان نگرفت. فره ایزدی با وی بود و او را بر كارهای بزرگ توانا می كرد.هوشنگ بود كه دامهای اهلی را چون گاو و خر و گوسفند، از دامهای نخجیری چون گور و گوزن جدا ساخت، تا هم مایه خوراك مردمان باشند و هم در ورزیدن زمین و كشاورزی به كار آیند.از جانوران دونده آنها را كه چون سنجاب و قاقم و روباه و سمور، پوست نرم و نیكو داشتند برگزید تا مردمان پوست آنها را بر خود بپوشند.بدینگونه هوشنگ، عمر خود را به كوشش و اندیشه و جستجو برای آبادانی جهان و آسایش مردمان بكار برد و جهان را آبادتر از آنچه به وی رسیده بود، به تهمورث سپرد.

آرش کمانگیر


آرش کمانگیر که با پرتاب تیری از یکی از بلندیهای البرز به سوی کوهی در کرانه آمو دریا مرز ایران وتوران را نشانه نهاد در زمان منوچهرشاه می‌زیست. در اوستا نام ‌او به گونه (اَرِخش) و در پهلوی (شِپاک‌ تیر) و درپارسی شیوا تیر و آرش کمانگیر است و مشهور به سخت کمان و تیر تیزرو است.بهرام‌ چوبین سردار نامی ایران خود را از تبار آرش می دانست.ابوریحان بیرونی در مورد آرش کمانگیر چنین می گوید: پس از آنکه افراسیاب بر منوچهر چیره شد و در تپورستان(طبرستان)گرداگرد او را گرفت،بر این پیمان شدند که مرزایران و توران با پرتاب تیری نشانه شود.در این هنگام فرشته اسفندارمذ (سپندارمذگان) نمایان شد و فرمان داد تا تیروکمانی چنان که در اوستا بیان شده است،برگزینندآنگاه آرش را که مرد پاک و حکیم و دینداری بود،برای انداختن تیر بیاورند.آرش برهنه شد و بدن خویش رابه کسان نمایاند وگفت:ای پادشاه ‌و ای مردم!به تنم بنگرید. مرا زخم‌ و بیماری نیست؛ولی میدانم که پس ازانداختن تیر،پاره‌ پاره شوم و فدای شما گردم.پس از آن،دست به چله کمان بردوبه نیروی خداداد تیر از شست رها کردوخود جان داد.اهورمزدا به باد دستورداد تا تیر را نگاهداری کند.آن تیر از کوه رویان به دورترین مکان خاور،به فرغانه رسید و به ریشه درخت گردکانی(که درجهان بزرگتر از آن درختی نبود)نشست.آنجا را مرز ایران و توران شناختند.گویند ازآن جا که تیرپرتاب شدتا بدان جایی که فرونشست شست‌هزارفرسنگ درازا است.


آرش کمانگیراین نوشته به تاریخ17 مهر ماه2568 شاهنشاهی نوشته شد.

۲۶ نظر:

 1. درود بر نوشین
  درود بر آریاییان
  پاینده نجد ایران
  شاد زیوی

  پاسخحذف
 2. درود
  بسیار نیکو بود
  پاینده ایران

  پاسخحذف
 3. درود بربانو نوشین نازنین.

  ...کار خوبی بود.آفرین...

  ...هرچه ازایران بزرگ پارسی بدانیم،کم است...

  ...تادیداری دیگر...

  پاسخحذف
 4. درود

  با ((درفشانی های خمینی درباره چند دانشمند بزرگ)) به روز شدم.

  بدرود. پاینده ایران

  پاسخحذف
 5. بگفتا فروغیست این ایزدی
  پرستید باید اگر بخردی

  شب آمد برافروخت آتش چو کوه
  همان شاه در گرد او با گروه

  یکی جشن کرد آن شب و باده خورد
  سده نام آن جشن فرخنده کرد

  ز هوشنگ ماند این سده یادگار
  بسی باد چون او دگر شهریار

  کز آباد کردن جهان شاد کرد
  جهانی به نیکی ازو یاد کرد...

  همیشه پیروز باشی نوشین جان!
  راستی! من همچنان آمادگی بحث درباره آن مطلبم که غمگینت کرده بود را دارم‌ها!!!

  پاسخحذف
 6. به امید ایرانی سبز.
  سلام دوست خوبم عالی بود عالی.
  درود.

  پاسخحذف
 7. درود نوشین جان
  بسیار زیبا و جالب بود
  پیروز باشید
  پاینده ایران

  پاسخحذف
 8. از حضورت در تارنمای خودم خوشحال میشوم

  پاسخحذف
 9. با سلام - از اینکه با حساسیت به مطالب واکنش نشان میدید ممنونم و اما در مورد فریدا ایشان در همان جوانی به خاطر حادثه ای که برایش پیش آمد دچار آسیب دیدگی شدیدی در ستون فقرات شد و به همین دلیل دیگه هرگز نتونست بچه دار بشه اتفاقن با اینکه دکترها توصیه کردند که سعی نکنه بچه دار بشه این کار و کرد اما موفق نشد دوره بارداری رو کامل کنه - خب امیدوارم حالا با من هم عقیده شده باشید- زنده باشید

  پاسخحذف
 10. درود نوشین عزیز
  ممنون به خاطر این مطالب آموزنده ات
  می خوانیم و یاد می گیریم که چه تمدن با شکوهی در ایران بوده است
  که متاسفانه بیشتر به خاطر بی لیاقتی خود ما ایرانیها و حمله اعراب و غیره به این سرزمین بر باد رفت
  ممنون و موفق باشین

  پاسخحذف
 11. به امید ایرانی سبز.

  13آبان روز پیروزی دیگر
  برخیز هموطن

  پاسخحذف
 12. به امید ایرانی سبز.

  آپم:

  با زم خــــــــــــــــــــــبر :

  پاسخحذف
 13. درود

  به یاد رضا فاضلی

  به روز شد.

  بدرود. پاینده ایران

  پاسخحذف
 14. درود

  با ((20 مهر بزرگداشت حافظ شیرازی)) به روز شدم.

  بدرود. پاینده ایران

  پاسخحذف
 15. به امید ایرانی سبز.

  بازم آپم :

  اخبـــــــــــــــــــار جـــــــــــــــد یـــــــــد:

  پاسخحذف
 16. به امید ایرانی سبز.

  یه داستان واقعی که واقعا اشکمو در آورد .

  پاسخحذف
 17. به امید ایرانی سبز.

  باز هم منتظری نشان داد که حلال زاده ترین است : نيروهاى مسلح سل احشان را د ر مقابل دشمن بگيرند نه مردم//حفظ نظام يك واجب نفسى نيست

  پاسخحذف
 18. جنبش سبز را بهتر بشناسیم
  به شاهکار آریایی بیایید

  پاسخحذف
 19. مدیریت وبلاگ رسمی شهبانوفرح
  باتشکر از حضور گرم شما
  نوشین جان شرمنده ام آخه مشغله کاری داشتم به هیچ وبلاگ یا...سر نمیزدم
  مرا ببخش
  راستی اگه یه کم توجه کنی روی بنر بالا نوشته ایمیل وبلاگ را!
  shahbanoo_farah@yahoo.com
  با امید پیروزی نور بر تاریکی

  پاسخحذف
 20. تارنمای گفتگو با پرسش یک زرتشتی در مورد حجاب بروزه

  پاسخحذف
 21. درود

  ((به یاد رضا فاضلی)) به روز شد.

  بدرود. پاینده ایران

  پاسخحذف
 22. با درود

  با ((به بهانه 13 آبان)) توصیه هایی درباره راهپیمایی 13 آبان در شهرستانها دارم.

  بدرود

  پاسخحذف
 23. درود
  خوب اونموقع كه همه تمدنها اينطور بوده چون براي زنده موندن نياز بوده
  جالب بود
  بدرود

  پاسخحذف
 24. درود به هر چه آدم چه ایرانی چه افغانی چه اروپایی همه به جز اعرابی که مادر مارو به عذامون کشوندن و بیچارمون کردن از گذشته اینا مثل پشه ویزویز کردند تا زهرشون رو به خاکمون زدند و زبان پاکمون هم رو به عربی شد حتی سلام کردن ما که در گذشته زیبا درود بود.من نه مسلمانم نه زرتشت نه مسیحی نه... ولی یک خدا دارم و یک روز حساب همه ادیان ضعیفن به زرتشت باید نازید و افتخار کرد که در زمانهای آنقدر دور خوب بود ولی الان جوابگو نیست همونطور که هیچکدوم جوابگو نیستن و هزاران سال از همه میگذرد الان دوره زمان تعقل اگر به مسیح بگرویم که 1000تا ضد و نقیض داره اسلام هم که کشت و کشتار زرتشت هم که طبقه بندی مردم رو در بر داره پس باید مردم و کشور خرد گرا و سالمی داشته باشیم امیدئارم که مزدای بزرگ که همیشه یاور ایرانیان بوده باز به داد ما برسه پرپر شدیم.آرزوی موفقیت رو هم برای شما خواهر گرامی و هم برای همه مردم دنیا دارم و آرزوی اندکی فهم و شعور برای عرب های دنیا.بهم سر بزنید خوشحال میشم.

  پاسخحذف